Městský rozvážkový vůz - EMA 2

03.07.2011 22:30

 

Když ve VUES viděli, že osobní městský elektromobil (EMA1) se nikomu v ČR vyrábět nechce, zkusili jinou věc - městský rozvážkový vůz..Koupili jeden valník Barkas B1000 a do něj zastavěli jeden ss motor 16,6 kW, který napojili na původní převodovku. Zbytek pohonu zůstal beze změny. Později takto upravili i druhý vůz, který dostal laminátovou skříňovou nástavbu. To už byl rok 1974. 


Aby podpořili zájem o tyto svoje návrhy, přistoupili ve VUES v roce 1975 k velkému "faceliftu" obou barkasů. Místo valníka a skříně navrhli elegantní "furgonové" laminátové nástavby. Bílý vůz byl mikrobus s okny v nástavbě a koženkovými sedačkami (viz. černobílá fotka - vpravo), modrý vůz (na fotce - vlevo) byl bez oken - dodávka. Laminátové nástavby byly napojeny na plechové budky z barkase. Jak můžete vidět, proběhl i "facelift" masky. Nejvýraznější změnou jsou (tehdy módní) oválné světlomety a poněkud méně "dobromyslná" maska. 

Po skončení státního úkolu byl mikrobus předán opět do TM v Brně (snad je dodnes v depozitáři v Líšni spolu s tramvajemi, protože je taky "na elektriku"). Modrá dodávka byla zrušena. Dodnes se dochovala jen laminátová nástavba jako zahradní kůlna.

ZDROJ: Diskuze K-report